رنگ و بوی گذشته

تا حالا براتون پیش اومده که دلتون بخواد تو زمان گذشته زندگی کنید , تو دورانی که همه چیزش ساده و بی ریا و پاک و در عین حال زیبا باشه  ؟؟؟؟ به نظر شما آیا واقعا" روزهای گذشته رنگ و بوی دیگه ای داشته ؟؟؟؟؟

یه شب سرد زمستونی رو تصور کنید با یه کرسی گرم و پرازحرارت و یه فانوس که فضای خونه رو روشن کرده , همه ی اعضای خانواده دور کرسی نشستند همراه با حضور گرم و مهربون پدر بزرگ و مادربزرگ , جوی کاملا" صمیمی و شاد ..... درطول شب نشین پدربزرگ خاطرات شیرین زندگیش رو با مهارت و فن بیان بالا به زیبایی تعریف می کنه و شما تمام شب مجذوب حرف های پدربزرگ هستید و طنین دل انگیز صدای پدربزرگ تو گوشتون هست و در نهایت وارد یه رویای محسور کننده بشید , رویایی که فقط تو خواب میشه تجربه کرد ..... این شب زمستونی گذشته ای بود که من فقط یک بار در دینه کوه تجربه کردم  , تجربه ای که در کودکی به دستش آوردم و لذت اون خاطره هنوز تو ذهنم به قوت باقی مونده.

خاطره ی من بخش بسیار کوچکی از گذشته ی خوشرنگ و پربار دینه کوست که تقریبا"دیگه اثری از اون گذشته ی زیبا نیست , دینه کوه امروز کاملا" متفاوت از دینه کوه دیروزه , همه چیز دچار تغییر شده حتی مردمانش .....

حالا یه سوال بحث برانگیز ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ دینه کوه چقدر قدیمی هست ؟؟؟؟؟

چندین راه برای تشخیص سن دینه کوه به طور تقریبی هست . درختان ده که توسط انسان کاشته شده اند بسیار قطور هستند و تعداد لایه های تشکیل دهنده ی برخی درختان بسیار بالاست , در بررسی ای که در زمان محمدرضاشاه انجام شد طول عمر درختان حدود 1300 سال تخمین زده شد . علاوه بر درختان , خاک هم گویای عمر دینه کوست , مدتی پیش تعدادی از اهالی مشغول ساختمان سازی بر روی محل گورستان قدیمی دینه کوه بودند , به قبوری برخورد کردند که اجساد به صورت عمودی دفن شده بودند و این سبک قبرها متعلق به قوم گبری ( زرتشت ) هست ولی مسأله ای در این بین وجود داره : چرا اثری از آتشکده ,عبادتگاه زرتشتیان در ده نیست ؟؟؟؟ پاسخی احتمالی برای این سوال هست , تابستان سال گذشته ما در عمق 4 متری زیر منزلمان به مواردی برخورد کردیم که جالب توجه بود , در عمق چهارمتری کوره ای را یافتیم که مشخص نبود برای سفالگری ست یا آهنگری , از این جهت که هم کوزه هایی سفالین و هم تکه هایی از فلز آنجا بود , ما در ابتدا تصور می کردیم کوزه ها طبق رسوم گذشتگان در خاک مدفون شدند ولی با دیدن کوره به این نتیجه رسیدیم که اینجا محل کار سفالگر یا آهنگری بوده و علت مدفون شدنش در خاک زلزله ای بسیار سنگین بوده . برطبق این احتمالات میشه گفت آتشکده هم در اثر زلزله به طور کامل تخریب شده است . خلاصه ی کلام آیا می تونیم با اطمینان بگیم دینه کوه روستایی با قدمتی بسیاربالاتراز 1500 سال است ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پیکانی یا بیگانی ؟؟؟؟؟

روستای دینه کوه همانند دیگر روستاها متشکل از چندین طایفه ست , این طایفه ها عبارتند از : رارای طایفه , صالح طایفه , بیگ طایفه , سادات و .... نام طایفه ها معمولا" از نام  یا لقب اجدادشان گرفته شده است .

بیگانی :  قبل از پادشاهی رضاخان , مردم دینه کوه همانند دیگر مردم ایران نام فامیل و خانوادگی نداشتند تا اینکه به دستور رضاخان در سال 1303 داشتن سجل برای همه ی مردم اجباری شد . مصادف با همین وقایع کدخدای وقت روستای دینه کوه ( محمدرضا ) فوت شد و طبق رسوم آن زمان فرزندش دلاور کدخدای محل شد در حالی که جوانی ناپخته بود . ابراهیم بیگ ( جد پدری من ) به عنوان پیشکاری جاافتاده در منزل دلاور مشغول به فعالیت بوده . دراین بین از اداره ی تازه تأسیس ثبت احوال و ژاندارمری جهت جمع آوری اطلاعات برای صدور سجل , مأمورانی به دینه کوه و منزل کدخدای ده آمدند . با وجود کم سن وسالیه دلاور کدخدای ده , مأمورین سوالات خود را از ابراهیم بیگ پرسیدند . آن ها از ابراهیم پرسیدند : لقب تو چیست ؟؟ ( ابراهیم همانند پدرانش ملقب به بیگ بود : کامران بیگ , صمد بیگ و ابراهیم بیگ . برادر بزرگترش هم خلیل بیگ بود که از یاران میرزا کوچک خان بود . ) ابراهیم در پاسخ  گفت : بیگ . به پیشنهاد مأمورین نام خانوادگی او بیگانی شد و ابراهیم هم پذیرفت . بعد از این نامگذاری , از اهالی خواسته شد برای انتخاب نام خانوادگی برای خود به منزل کدخدا بیایند , که همه ی مردم ده توافق کردند نام خانوادگی آن ها هم همان بیگانی باشد . در اینصورت تمام اهالی بیگانی خوانده شدند و سادات هم موسوی .

این ماجرایی بود که از زبان ابراهیم و دلاور شنیده شده بوده و در دفتر خاطرات دلاور مکتوب است و تا حدود زیادی به واقعیت نزدیک است و دور از ذهن نیست .

پیکانی : و اما پیکانی ......

این نام خانوادگی برای مردم دینه کوه نیست , تمام پیکانی ها مردم ترک زبان هستند , در صورتی که ما کوچکترین اطلاعاتی از زبان ترکی نداریم . حالا چی شد که در حال حاضر بیشتر دینه کوهی ها پیکانی هستند ؟؟؟؟؟

یه موضوع خیلی جالبی هست , اگر شما شناسنامه ی دینه کوهیان رو ببینید بسیار متعجب میشید . شناسنامه ی اغلب دینه کوهی ها مشکل داره , انواع و اقسام نام فامیلی وجود داره ( بیگانی , پیکانی , بیکانی , پبکانی , پیگانی ) و مشتقاتی دیگر ..... تمام این فامیلی ها از بی دقتی در نوشتار مأمورین حاصل شده و در نهایت با گذشت زمان باعث تغییر نام فامیل از بیگانی به پیکانی شده . این بی دقتی موجب شده تا دینه کوهیان همیشه از اشکالات شناسنامه ای خود رنج ببرند و مدام در اداره ها باشند .

این یعنی چی ؟؟؟ یعنی مشکلی که ایرانی ها همیشه ازش رنج می برن و کوچکترین تلاشی نمی کنند تا این مشکل رو حل کنند : بی مسئولیت بودن  . اگر ما یادبگیریم در مقابل کاری که بهمون سپرده شده مسئولیت پذیر باشیم و کار رو با دقت و کیفیت و با رضایت کامل از کارمون انجام بدیم , دیگه این مردم آزاری ها پیش نمیاد . آقا یا خانوم محترم اگه شغلتو دوست نداری و از عهده ی انجامش برنمیای , قبولش نکن و کارتو رها کن . کار دیگه ای پیدا نمی کنی ؟؟؟؟ خوب گدایی کن , به جون خودم پولی که از این را به دست میاد حلال تره تا اینکه بشینی پشت میز و مردم و معطل خودت کنی و بعد با کلی اکراه کار مردم رو انجام بدی , آخرشم معلوم میشه که کار نکردی بلکه خاله بازی کردی . اون دنیا همین مردم به حسابت رسیدگی میکنن ها .

مردم دینه کوه : اقوام و طوایف نامبرده از قدیم تاکنون در کنار هم روزگار سپری می کنند , حالا گاهی اوقات با خوبی و گاهی اوقات با بدی و کدورت که مسأله ای کاملا" طبیعی ست . هر طایفه ای خصوصیات خاص خودشون رو دارن که لزومی نمی بینم خصوصیات اقوام رو ذکرکنم .

اما یک خصلت بسیار ناپسندی بین اغلب مردم دینه کوه هست که البته ناگفته نماند خصلت بیشتر ایرانیان هم هست :

غیبت و قضاوت

من به عنوان یک جوان این عادات دردآور رو به شدت در بین مردم دینه کوه دیدم و درک کردم . مسأله ی بهشت و جهنم رو برای لحظه ای کنار بزارید , به نظر شما چرا خدای نیک پسندمون به ما دستور داده که این رفتارهای زشت رو به هیچ وجه انجام ندیم ؟؟؟ غیر از اینه که می خواد از کنار هم بودن و زندگی کردن لذت ببریم ؟؟؟ زندگی خصوصیه هرکس به خودش مربوطه و ما اصلا" در جایگاهی نیستیم که به غیبت و قضاوت در مورد دیگران بنشینیم , خدا تو قرآنش به صراحت گفته : شما حق قضاوت در مورد بندگان منو ندارید چون صلاحیت این کاررو ندارید , تنها منم که به عدالت قضاوت می کنم .

چقدر خوب میشه اگه جوانان سنت شکنی کنن و این مسیر رو عوض کنن , ای کاش فراموش نکنیم ما زنده ایم برای زندگی کردن در نهایت زیبایی .

وبلاگ های دینه کوه : چند وبلاگ بسیار قوی و هنرمندانه درحال معرفی روستای دینه کوه هستند که من لینک این وبلاگ هارو در این پست گذاشتم تا در صورت تمایل از این وبلاگ های زیبا دیدن کنید .


/ 36 نظر / 138 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شمس الدین رجبی

سلام مینا خانم کلبه وحشت یک1[وحشتناک] منتظر کلبه وحشت2 هستم دیگه از نزدیک دینکو هم رد نمیشم !!!!!!!! البته شوخی میکنم راستش از هیچ چیز نیمترسم [لبخند] موفق ودر پناه حق باشی[گل] 111111111111

شمس الدین رجبی

باسلام و عرض ادب پیشاپیش سال جدید رو تبریک میگم و امیدوارم سالی سرشار از موفقیت و شادابی پیش رو داشته باشید. راستش منتظر پست عیدانه دینکو هستیم امیدواریم زودتر شاهد آن باشیم به همراه خانواده سال خوبی داشته باشید[گل]

حسین (منصور)

هرسال بهز سالهای زمونه.این بهار براتون باشه شادو عاشقونه.از راه دور تک تکتونو میبوسم.دلتون شاد لبتون خندون.ودراخر ایول به این وبلاگ نویس.چه کرده......

حسین منصور

باسلام لطف کنید از صفا و صمیمیت مردمان خون گرم دینه بیشتر بگید... تا بااونجا بیشتر اشنا بشیم.وچنتا سوال داشتم که اگر جواب بدید ممنون میشم.اول اینکه اهل غیبت هستن دوم توشون دزد هست که به باغ میوه هم تجاوز کنند.سوم توشون ورزشکار دارن.چهارم به هم احترام میزارن.پنجم تاچه اندازه افراد شورای محلشونو قبول دارنو بهش مینازند.ایا از محلشون که داره خراب میشه دفاع مکنند.یانه چوب حراج زدن به وطنشون.ایا مثل 100سال پیش هنوز مدرسه داره هنوز درمانگاش پابرجاست.هنوز تعاونیش پابرجاست. ایا وقتی باغشون محصول میده بهم کمک میکنند مثل 50سال پیش....راستی حمام عمومی چی شد.اگه مرد بودن اگه شورای سالمی داشتیم .همون امکانات 100سال پیش دینه کوه رو نگه میداشتن و ابادی دینکوه ارتقا باشه پیشکششون.حالا هی سایت دینه کوه درست کنید.البته منظورم به سایت قشنگ شما نیست.بای بای

حسین منصور

روزای روشن خدا حافظ

مهدی

سلام . عکس های قدیمی باحال بودن... مخصوصا دو تا عکس آخر... من هم چندتا عکس از قدیم کوشک دارم که دقیقا شبیه به همین عکس است.. قدیما یه عکاس میرفته الموت از همه روستاها یجور عکس مینداخته.... اگه افراد در عکس رو نشناسی. نمیتونی تشخیص بدی..کجاس...

کاظمی

عکسها قشنگ بود ولی اگر نفرات زا به نوعی به اسم و لقب معرفی کنید عالیه

ميثم محمدي الموتي

سلام. پيشاپيش حلول سال نو و عيد باستاني نوروز را خدمت شما و خانواده محترمتان تبريك و تهنيت عرض نموده و اميدوارم سالي سراسر موفقيت و سربلندي و توام با صحت و سلامتي پيشرو داشته باشيد.

مهدی

مینا جان از سایتت دیدن کردم من نوه سید داوودم دیروز پریروز دبیم یخچره ای گل ممنون مرسی از سایتت

محسن

خسته نباشی فامیل !!! راستی کی مشی دینکوه؟