رنگارنگ

طبق آخرین اخباری که از دینه کوه دارم مثل این که درختای روستا هنوز پاییزی نشدن . حدود 8 تا خانواده پایین محله و وسط محله هستن , 3 تا خانواده هم بالامحل . ده تقریبا" بی سروصداست . اگه الان رو پشت بوم یه خونه یا روی یه تپه ای بایستیم که اشراف کامل به ده داشته باشه احتمالا" یه کدوم از این صحنه هارو می بینیم : پیرمردی که در نهایت دقت و آرامش مشغول گل کاری کردن پشت بام یا دیوارهای خانه اش هست , مادربزرگی که در حال جمع آوری میوه های خشک شده از روی پشت بام هست , چند مرد که کنار باجه ی تلفن ایستادن و گرم صحبت با یکدیگر هستند و گه گاهی صدای خنده هاشون به گوش میرسه , یه پیرزن که روی پشت بام خونش نشسته و از فاصله ی تقریبا" زیادی با گویش دینه کوهی با همسایه اش حرف میزنه , مردی که به درختای باغش داره رسیدگی میکنه , زنی که مشغول خانه تکانی هست , اما هیچ اثری از جوانان نیست ...

صحنه ی دیگه ای که ممکنه ببینید کارکنان راهسازی جاده الموت – تنکابن هستند که بالای ده منتظرن تا ده تخلیه بشه و کار انفجار و شروع کنند , خدا میدونه چه اتفاقی قراره بیفته , امیدوارم مهندسان سنجیده تر عمل کنند و دقت بیشتری داشته باشند و مثل سال گذشته رفتار نکنند . سال گذشته این موقع ده شلوغ تر بود و کارکنان بدون در نظرگرفتن اقداماتی پیش گیرانه بالای ده شروع به فعالیت کردند و نزدیک بود که فاجعه ای درست بشه , سنگ بزرگی به سمت ده سرازیر شد و پشت منزل یکی از اهالی متوقف شد و خوشبتانه اتفاق بدی نیفتاد و از اون زمان تا به حال کار راهسازی بالای دینه کوه متوقف شد . این دست پروژه ها نیاز به محاسبات دقیق و بودجه ی قابل قبول داره , نمی دونم مشکل از مهندسین هست یا بودجه ی ناکافی ؟؟؟؟؟؟؟ الان مشکل اصلی اینه که اگه اشتباه گذشته دوباره تکرار بشه , کامجو kamejoo  از باغ های دینه کوه که برای خودش جنگلی محسوب میشه  از بین میره , چشمه های کامجو که برای آبیاری مزارع از آن ها استفاده میشه از بین میره , چشمه سری خانی sari khani  که آب شرب محل از اون تأمین میشه ممکنه از بین بره , امامزاده و درخت های کهنسالش از بین میرن , خانه های ده مخصوصا" بالامحل هم ممکنه تخریب بشن که منزل ما هم جزء این خانه هاست , هنوز که انفجار اصلی انجام نشده خانه های ده شکاف برداشتن , حالا اگر مراحل اصلی شروع بشه ....

قسمتی از باغ پایین محل به نام دشتان dashtan هم که از بین رفت , به این دلیل که جاده ی الموت – تنکابن هم از پایین ده عبور میکنه هم بالا . امیدوارم هیچ کدوم از فرضیات من درست نباشه چون در غیر این صورت دینه کوه هیچ زیبایی و آبادانی و رفاهی نخواهد داشت , فرض کنیم جاده هم تکمیل بشه چه لذتی ممکنه از دینه کوه برد؟؟؟؟؟؟

امیدوارم مسافران قدر این جاده رو بدونن چون خیلی از روستاها مثل دینه کوه به خاطر این پروژه رو به نابودی دارن میرن . البته بعضی از مردم قدرنشناس هستن یا اینکه به نظر من با طبیعت دشمنی دارن . همین کارکنان راهسازی اوایل که بالای روستای امرودک مستقر شده بودن , سه چهار ماه نگذشته بود, اگر بدونید کوه به اون زیبایی با اون چشم انداز بکر رو به چه روزی انداخته بودن , کوه رو پرکرده بودن از زباله هایی که قابل برگشت به طبیعت نبودن. من اولین بار وقتی این صحنه رو دیدم به قدری ناراحت شدم که می خواستم همون جا بشینم گریه کنم . تعداد کارکنان حداکثر 20 نفر بود حالا اگر یه ملتی به این جاده بیان تکلیف چیه ؟؟؟؟؟ به نظرشما خیلی سخته آدم تو اتومبیلش یه نایلون داشته باشه و زباله هارو توش بریزه؟؟؟؟مگه میخوایم تا رسیدن به مقصد اون نایلون و رو سرمون بزاریم؟؟؟؟ ماشین و پر میکنن از لحاف و تشک و بالشت و قابلمه و یه سرویس کامل جهیزیه ولی برای یه نایلون کوچک جا ندارن و به راحتی زباله هارو از پنجره پرت میکنن بیرون و میخندن و کلی خوشحال میشن از این حرکت .

من به همراه چند تا از جوونای دینه کوه رفته بودیم رودخونه که حدود یک ساعتی کوهنوردی داره و باید کوله پشتی سبک باشه تا راحت حرکت کرد , زمانی که می خواستیم به ده برگردیم من تمام زباله هایی که خودمون داشتیم و هر زباله ی دیگه ای که اونجا دیدم ریختم تو کوله پشتی م از اونجا ببرم تا طبیعت رودخونه رو به هم نزده باشیم , حتی دلم نیومد اونجا آتیششون بزنیم که هوای اونجارو مسموم نکنه , همه ی بچه ها بهم میخندیدن و میگفتن مأمور شهرداری . حالا این کار سخت تره یا داشتن نایلون ؟؟؟؟؟!!!!!!!!!

اخیرا" که به رودخونه رفتیم بازم صحنه ی زباله هارو دیدیم و با عرض معذرت کلی به کسی که این کارو کرده بود ابراز محبت کردم . ولی با تمام این حرفا بیاید به مشکلات خوش بین باشیم , شاید این دست از مردم که این کارارو میکنن از تماشای زباله ها و بوی متعفنش لذت میبرن !!!!! خدا داند.

زیبا نوشت : خوب حرص خوردن بسه . شما رو به تماشای عکس هایی از منظره ی پاییزیه ده , تنوع رنگی درختان ده , درخت آلوچه قیصی منزل دایی بنده و درخت توت منزلمون دعوت می کنم . حرص خوردن فایده نداره , از طبیعت لذت ببرید .

 

 

/ 34 نظر / 85 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علی

سلام خانم پیکانی از حسن نظر شما ممنونم. مطلب تصحیحی شما در خصوص "راه سوم دینه کوه" هم به گزارش اضافه شد. لینک وبلاگ شما را هم با کمال افتخار در پیوندهای کتابخانه مجازی حصار خروان قرار خواهیم داد. در ضمن مطالب کتابخانه مجازی با مشاوره "دکتر محمد مهدی شیر محمدی" از اساتید دانشگاه گردآوری می شود. ایشان در زمینه مردمشناسی هم مطالعه و پژوهش می کنند و لینک وبلاگش شخصی ایشان (باغ اندیشه) در پیوندهای وبلاگ کتابخانه مجازی درج شده است. درصورتی که مطالب تکمیلی در خصوص "آداب و رسوم" "افسانه‌ها و داستانهای محلی" و دیگر مباحث بوم شناختی دینه کوه یا روستاهای اطراف داشتید حتما ما را مطلع کنید. کتابخانه مجازی آنها را هم گردآوری و ثبت خواهد کرد. زیاده از حد مزاحم شدیم. موفق و پیروز باشید.

علي مراقي(روستاي يوج)

سلام وبلاگ زيباتون رو ديدم به الموتي بودنتون افتخار ميكنم و با افتخار لينكتون كردم به اميد ديدار

لیلا...دوست خوبت

سلام خوبی....تولد1سالگیت مبارک....ممنون ازت که به حرفم توجه کردی.مواظب چشمای نازت باش که ایندفعه رنگی شه(سفیدنباشه) موفق و سالم باشی.

گنجینه

سلام دوست خوبم چطوری از اینکه لینکم کردی ممنونم گلم باز به من سر بزن [پلک]

سید عللللللللللللییییییییییی النقی

اگه میتونستی عکسای بیشتری میزاشتی خیلی بهتر بود

Hoodlum

سلام از حضور شما در وبلاگ روستای اسبمرد سپاسگزاری میکنم ، و از تبادل لینک با شما خیلی خوشحال شدم ، امیدوارم همیشه موفق باشید. مدیر وبلاگ روستای اسبمرد - Hoodlum

هستی مهدوی

آخی چه قشنگ آدم باور نمی کنه این عکسایه دهات خودمونه انگار خارجه[نیشخند]

صحرا

سلام خسته نباشی دوست من[گل] http://man-sahra.persianblog.ir/

اشنا

ما منتظر بقیش هستیم

رضا رزاقی

باتشکر اززحمات شما وعکسهای زیبای روستا