طلای سبز

نمیدونم چرا به تازگی داخل برنامه ها و تبلیغات تلویزیون هرچیزی رو که احساس میکنن با ارزشه بهش میگن طلا و یه رنگی بهش میدن به عنوان مثال به نفت میگن طلای سیاه , به زعفران میگن طلای سرخ و به همین شکل برای آب و ... با این تفاسیر تا چند وقت دیگه به تعداد رنگ های یه جعبه 24 تایی مدادرنگی , طلای رنگی خواهیم داشت , مثل اینکه تنها گذاشتن اسم طلا رو چیزای با ارزش باعث میشه مردم ترغیب بشن که قدرشو بدونن , انگار که تو این دنیا برای آدما هیچ چیز با ارزشتر از طلا نیست , این یعنی توهین به شعور و شخصیت آدما . ولی از قدیم گفتن "خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت باش" بر این اساس منم تصمیم گرفتم یکی از این رنگ هارو پر کنم , شاید بتونم باری از دوش برادران محترم صدا وسیما بردارم.

                                               ***طلای سبز***

دینه کوه این روزا به خاطر این  طلای سبزغوغاست و جنب و جوش بالاست . طلای سبز من , گردوی تازه رسیده ست . در زبان محلی به گردو میگن گرکان  GERKAN .

بهار سال گذشته به خاطر برف و تگرگ و سرمای شدیدی که بود تقریبا" بیشتر درخت های میوه بدون بار بودند ولی امسال خدا اساسی جبران کرده .  درختا به قدری سنگین شدن که حالت خمیدگی پیدا کردن یا به قول دینه کوهی ها :

دار زمین ختی  DAR ZAMIN KHOTI امیدوارم مردم فراموش نکنن که از خدا به خاطر سخاوتش تشکر کنن .

همین روزا موقع چیدن گردوهاست . مردم دینه کوه سیستم تقسیم گردوی جالبی دارن به نام دانگی . این سیستم به این شکل هست که چند نفر با هم در یک درخت گردوی عظیم الجثه شریک هستند , من علتشو جویا شدم و به این نتایج رسیدم : بعضی از این درختا متعلق به ارباب بوده وبا به اتمام رسیدن دوره ی ارباب و رعیتی , مردم درختارو بین خودشون تقسیم کردن و علت دوم اینکه به طور شریکی به درخت رسیدگی میکردن ولی نمی دونم کدومشون قابل استناد هست.

دفاعیه : از اونجایی که وبلاگ متعلق به جوانان دینه کوه هست جا داره از حقوق از دست رفته ی جوانان مظلوم در رابطه با سیستم دنگی دونگی  دفاع کنم , از این روش تقسیم گردو و شرکا و درخت گردوی متعلق به آنان که معمولا" در دره ای مرگبار یا جنگل های اطراف رودخانه واقع شده فقط ریش سفیدان ده یا بعضی مواقع پدر و مادرها اطلاع دارند  , جالب اینجاست که وقتی ازشون سوال کنی که ما توی کدوم درخت سهم داریم اسم یه جاهایی رو میگن که تلفظشون با تلفظ آمریکایی های بومی برابری میکنه  و اگر دوباره سوال کنیم که این مکانی که اسم میبرید کجاست , در جواب میگن اونجا خیلی خطرناکه , پرتگاهه , دور افتاده ست , جنگله , کویره , خرس داره , پلنگ داره و اگر بحث و عوض نکنیم کار به جاهای باریک میکشه و به یاد بچگی ها میگن اونجا  لولو هم داره , در مورد سهام داران هم همین مشکل است , معمولا" سهام ها به مرور زمان انتقال پیدا کردن و وقتی من پای صحبت هایی در ارتباط با نقل و انتقالات  می شینم به قدری سردرد می گیرم و هنگ  می کنم که داخل کلاس های خوف برانگیز مکانیک سیالات این مشکلات رو نداشتم . این اطلاعات هیچ جایی هم مکتوب نیست , اصلا" این موضوع برای من باعث ایجاد رعب و وحشت شده , من به عنوان یک جوان می ترسم نزدیک درخت گردوی باغ خودمون که جلوی درب منزلمونه برم از این جهت که نگن این درخت دانگیه و منو به جرم دزدی دستگیر کنن , پس حالا تکلیف ما چیه؟ شاید در این بین افراد سودجو بخوان به نفع خودشون اطلاعات نادرست در اختیار ما بزارن , در اینصورت تکلیف زحمات اجداد و پدران ما چی میشه ؟ تکلیف نسل بعد ما چی میشه؟ تکلیف تهمت دزدی و رعب و وحشت در ده چی میشه ؟مهم تر از هرچیز تکلیف معده ی ما که میل به گردوی تازه ی دینه کوهی داره چی میشه؟ و هزاران تکلیف مشخص نشده ی دیگر .

برای اجرای مراسم تقسیم گردو و گردوچینی روزی را مشخص می کنند و از شرکا خواسته می شه که روز موعد پای درختی که در آن سهیم اند حاضر شوند و اگر امکان حضور را نداشتند نماینده ای را از جانب خود بفرستند و اگر امکان ارسال نماینده ای هم نداشتند , خدا می دونه که شیطان این وسط مردم را به چه کارهایی ممکنه وسوسه کنه . پس خواهش میکنم حتما" تکلیف دانگتونو مشخص کنید تا مردم رو به گناه نندازید و یا اینکه تهمت ناروا به کسی زده نشه  . طی این مراسم شخصی تحت عنوان پاکار نظارت داره که اعمال ناشایست از کسی سر نزنه و حق به حق دار برسه . در این بین شخصی هم هست که وظیفه ی واقعا" خطرناک ریختن گردوها را به عهده داره که من اسم این شخص رو نمی دونم واز دینه کوهی های عزیز خواهش می کنم تقلبی به من برسونن . ما طی سفری که در فصل گردوچینی به تفرش ( اراک ) داشتیم , با درخت های گردویی مواجه شدیم که پای آن ها پراز گردو بود , در این رابطه از پیرمردی مسن که از صاحبان درخت بود سوال کردیم که موضوع از چه قراره , حاج آقا در جواب گفت : ما به گردو دست نمی زنیم تا خود گردو به وقتش از درخت ریخته بشه و حالا هم این گردوهایی که پای درخت هستند کاملا" رسیده هستند و خودشون از درخت افتادند . ولی در دینه کوه با چوب بلندی به نام علنبه  ALANBE بر شاخه های درخت زده میشه تا گردو به پایین ریخته بشه , به نظر شما این کار عمر درخت را پایین نمیاره ؟؟؟؟؟

نا خوشایند نوشت : حدود سه یا چهار سال پیش داخل دینه کوه یه روزی مثل همین روزا که فصل گردوچینی بود , طی مراسم گردوچینی آقای مرشد پیکانی که عهده دار وظیفه ی ریختن گردوها بودند از بالای یکی از درخت های بزرگ گردو به روی تخته سنگی که پایین درخت بود پرتاب شدند و به علت دیر رسیدن به بیمارستان جان خودشونو از دست دادند , خواهش می کنم فاتحه ای برای آرامش و آمرزش این مرحوم بخوانید .

 

 

 

/ 22 نظر / 115 بازدید
نمایش نظرات قبلی
طاهری

من خودم موقع شنا کردن این منظره رو از زیر آب دیده ام ولی حیف که دریاچه دست یه عده سود جو افتاده و به اسم میراث فرهنگی و بهره برداری و استفاده بهینه و.. رو به نابودی میره

افشاری

سلام دوست عزیز از اینکه از عکسهای وبلاگ روستای پیله ورین خوشتان آمده خوشهالم. شما هم وبلاگ زیبائی دارید. امیدوارم موفق باشید. واما صنوبر یک درخت صنعتی است که بسیار زودبازده نسبت به همنوعان خود است ویک درخت باارزش میباشد. کاکوتی گیاه خودرو از خانواده آویشن است . علاوه بر خاصیت داروئی به علت داشتن بوی معطر از آن در موارد مختلف از جمله دوغ وآب دوغ خیار استفاده می شود. از حسن نظر شما ممنونم.

میثم محمدی الموتی

سلام وبلاگ بسیار زیبا و جالبی دارید؟ مطلب گرکان جالب بودش. من شمارو با " جوان دینه کوه " لینک میکنم . اگر مایل به تبادل لینک هستید . منو با عنوان " میثم محمدی الموتی - روستای گازرخان " لینک بفرمایید. متشکرم.

حشمت اله خیری

با سلام و خسته نباشید از مطالب زیبای شما که توجه خاصی هم به حفاظت از محیط زیست دارد و موجب خورسندی است که علی رغم نفوذ تکنولوژی و فرهنگ مصرف گرایی بی مسولیت ،جوانان ما به مسایل زیست و محیط زندگی طبیعی اهمیت می دهند و آرزومندم که مجریان طرحهای عمرانی این موضوعات را جدی بگیرند.

استقلالی

سلام اگه میشه ازعکس های دیگه ام بزارید[خجالت]

سید عللللللللللللییییییییییی النقی

سلام من سید هستم اینجا دینه کوه ست سخلی سر اورو وگردان ILOV YOU PMC[خنده]

مصطفی زعفری جوتانی

تصاویر زیبای بود مرسی

سعیده کاظمی

بایدبه شماافرین گفت ممنون

خالی وچه

سلام؛ مطلب جالب بود، همه چیز گفتید الا این که بگید گردکان هشان! ضمن اینکه لو دادید مهندسی خوندید!(حالا مکانیک یا شیمی و یا... رو نمی دونم)من هم زیاد از سیالات و انتقال حرارت و ترمودینامیک زخم خوردم. شکر خدا که گذشت... پیروز باشید.